ETİK VE AHLAK

Geçimini mertçe kazanmaya çalış. Nefsini alçaklıktan koru ki, fakir olsan bile şerefli kalasın.                          Hz Ali

         Etik, masum bir teorik disiplindir ve hayatın nasıl yaşanması gerektiğine ilişkin ilkeler ve değerleri inceler. Etik bu bakımdan günlük dildeki "ahlâk" kelimesiyle benzeşse de, ondan farklıdır."Ahlâk", genellikle bir toplumda hâkim olan değerler bütününü ifade ederken, etik, daha doğru ve değerli bir hayatın genel ilkelerini araştırır. Bu bakımdan eğitim felsefesi de etiğin, topluma uygulanmış halidir.
         Hangi meslekten olursak olalım, "meslek ahlakını ve etiğini"  öne çıkarmanın bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum.

         Ancak yaptığımız iş eğitim olunca bu kavramlar bir kat daha önem kazanmaktadır. Çünkü "eğitimin" temel amacı bu değerlerle çocuklarımızı hayata hazırlamaktır. Biz yetişkinler çocuklarımızın gözü önünde tüm bu değerleri hiçe sayarsak onlara ahlaktan, ettikten nasıl söz edebiliriz? Onların yüzüne nasıl bakar, onların bu bakış açısını nasıl değiştirebiliriz?

         Ne yazık ki şehrimizde faaliyette bulunan ve bu değerlerden yoksun Gaziantep Kolej Vakfı, her şeyi mubah görmekte, tüm değerleri hiçe saymakta, diğer okullara var gücüyle acımasızca saldırmaktadır.

         Bakınız, Gaziantep'te ismi caddelere verilmiş, Gaziantep'in medarı iftiharı olarak gösterilen yaşını başını almış, GKV'nin en üst düzey yöneticisi bayanın marifetlerinden bazılarını sizlerle paylaşayım:

1) Yıllar önce Özel Seçkin Kolejinde çalışan H… isimli bir memuru saflarına katmak için yanına noteri de alarak memurun evine giderek sözleşme imzalatır.

2) Özel Seçkin Koleji ile sözleşmesi devam ettiği halde A.Ö isimli fen ve teknoloji öğretmeni ile sözleşme imzalayarak GKV' ye almıştır.

3) Özel Seçkin Kolejinde tam paralı Z… adlı bir öğrencinin velisine %75 burs vererek kendi okuluna güya kazandırmıştır.

4) "65 yaşını dolduran öğretmenler sınıfa giremez" hükmüne rağmen 66 yaşındaki S.K.isimli öğretmeni öğrencileriyle birlikte kendi okuluna almış ve yönetmeliklere aykırı davranarak sınıfa sokarak öğretmenlik yapmasına göz yummuştur.

5) "Bu öğretmen 65 yaşını doldurduğu için sınıfa girebilir mi?" diyen velilere biz derse sokarız diyerek yasalara meydan okumuştur.

6) ilköğretim müfettişleri S.K'yi teftiş için okula gittiklerinde 67 yaşındaki İ.İ adındaki başka bir Türkçe öğretmenini sınıfta bulmuşlardır.

Diğer bazı özel okullarla ilgili iddialar:

7) Özel Sanko Okulları bazı öğrencilerini usulsüz olarak aldıkları iddiası ile GKV'yi şikâyet etmiştir.

8) Yine Özel Sanko Okulları'nda sözleşmesi devam eden bir öğretmen için bu iki okul karşı karşıya gelmişlerdir.

         Bu eğitim hırsızlarına dur diyen yok… Yapma diyen yok… Yaptığınız etik değil diyen de yok…

         Aksine bazı güçler tarafından taltif ediliyor…"Şehrimizin medarı iftiharı" diye sırtı sıvazlanıyor…

         65 yaşın üstündeki öğretmenleri derse soktukları için ilgili makamlara şikâyet ediyorsun "evet biz hata yaptık" diyorlar. Ardından "müfettişler öğrencilerin bilgisine neden başvurdu" öğrencilerin psikolojisi bozuluyor diyerek bazı velilere şikâyet dilekçesi verdirdikleri duyumlarını alıyoruz.

         Siz başka okullardan öğretmeni öğrencileriyle birlikte alacaksınız, müfettişlerle "hırsız polisi" oynayacaksınız, öğrencileri tek tek tembihleyerek soranlara S.K dersimize girmiyor diye öğrencilere yalan söylemelerini isteyeceksiniz. Çocukların psikolojileri bozulmayacak ama müfettişler işini yaparken onların psikolojilerinin bozulduğunu iddia edeceksiniz. Yüzsüzlüğün bu kadarına da pes doğrusu…

         Gaziantep Kolej Vakfı'nın mütevelli heyetinde bulunan 24 kişiye yapılan bu haksızlıkların önüne geçmeleri için mektup yazdım. Allah rızası için bir tek kişi bile evet biz yanlış yapıyoruz, en azından ben kendi adıma doğrular adına mücadele ederim, diyemedi.  

         Hiçbir zaman emek sarf edilmeden kazanılan başarı tutarlı olmaz. İlerde acısıyla çıkar. Yazımı ünlü yazar Tolstoy'un şu güzel sözüyle sonlandırıyor herkesi erdemli ve ahlaklı olmaları noktasında son kez uyarıyorum.

          "Ahlak kanunları çiğnenmeye hiç gelmez, hemen öçlerini alır."

                                                                                     İbrahim KAÇIRAN