CLIL Projesi

İngilizce öğrenmeyi seviyor musunuz? O zaman İngilizce yoluyla matematik öğrenmeye ne dersiniz? Özel Seçkin Koleji ortaokulunda yabancı dil, yaşamın her alanında yer aldığı gibi şimdi de disiplinlerarası öğretim yaklaşımıyla matematiğe can veriyor. Çocuklarımız matematik öğrenmenin zevkini İngilizceyle ikiye katlıyor.

İngilizce ve matematik derslerinin birlikte verilmesi ile ilgili farklı akademisyenlerden de olumlu yorumlar bulunmaktadır. Konu ile ilgili bir akademisyen şunları söylerken: "CLIL yaklaşımı içerik temelli yabancı dil öğretim modeline benzer ve yabancı dili daha otantik şartlarda, anlamlı ve bağlamsallaştırılmış bir şekilde öğrenmeyi sağlar". Başka bir akademisyen ise konu ile ilgili:  "CLIL gibi disiplinlerarası öğretim yaklaşımları son derece etkili olabiliyor. Özellikle yabancı dil eğitiminin amacı öğrencilerin öğrendikleri dili yaşamlarının tüm alanlarında kullanabilmeleri, kazandıkları becerileri ve bilgileri bu dili kullanarak hayata geçirmeleri ve ifade edebilmeleridir. CLIL yaklaşımı bunu sağlayabilir". şeklinde ifadelerde bulunmaktadır.

                Özel Seçkin Kolejinde ilk olarak 5.sınıflarda uyguladığımız ‘Doğal sayılar ve toplama işlemi' konulu matematik ile İngilizce eğitim etkinliği başarılı ve zevkli bir şekilde devam ediyor. Çocuklarımızın dersten aldığı zevk ve başarı gözlerinden okunabiliyor. Amacımız, hep birlikte yabancı dili CLIL yaklaşımı ile bütün derslerle ilişkilendirerek yaşamak, yaşatmak ve daha ileriye taşımak.

Uygulanan projemiz ile ilgili beşinci sınıf öğrencilerimizden birisi şunları söylerken: "Matematik ile İngilizce derslerimiz çok güzel. Bu derslerde İngilizce ve matematiğin buluşumunu bize anlatıyorlar. Hem İngilizce hem matematik bilgilerimizi artırıyoruz hem de çok eğleniyoruz.". Diğer bir öğrencimiz: "İlk defa, matematiğe yeniden başlıyormuşum gibi hissettim. Benim için yeni bir matematik sayfası açılıyormuş gibi hissettim." dedi. Son olarak bu dersi gören başka bir öğrencimiz ise "‘Matematik ve İngilizce derslerimiz çok eğlenceli. Öğretmenlerimiz çok iyi anlatıyorlar ve biz de çok iyi anlıyoruz. Bu yüzden her zaman matematiği İngilizce işleyebiliriz." diye konuştu.

Beşinci sınıflarda öğrencisi olan bir velimiz, İngilizce ve matematik derslerinin birlikte işlenmesi hakkında ise şunları söyledi: "Yeni bir projeye başlamışsınız, birkaç haftadır uygulamakta olduğunuz İngilizce-Matematik dersleri inanılmaz eğlenceli geçiyormuş. Oğlum ile bu konuda sohbet ettik, okulda yapılan uygulamanın videolarını da izledim. Derste çocuklar inanılmaz mutlu görünüyorlar. İngilizce zaten dünya dili, küçük yaşta öğrenilirse ileride çocuklar için çok büyük bir avantaj olacaktır. İkinci bir dil öğrenmeleri için de büyük bir fırsat yaratılacaktır. Bu sene İngilizceye çok hızlı bir giriş yaptık ve çok güzel ilerliyoruz. Bunu matematik derslerine de yansıtmanız okul olarak inanılmaz başarılı bir proje olduğunu düşünüyorum. Hatta ilerleyen zamanlarda, diğer dersleri de İngilizce yaparsanız üniversite hayatlarında İngilizce eğitim aldıklarında bu proje öğrencilere çok kolaylıklar sağlayacaktır. Dikkat toplama açısından da inanılmaz başarılı bir proje olduğunu düşünüyorum. Çocuklar etkin bir şekilde katılım gösteriyorlar. Uygar için zaten İngilizce her zaman çok önemliydi, dile inanılmaz yatkınlığı var ve çok mutlu. Emeğinize, ellerinize sağlık, güzel bir proje. Başarılarınızın devamını diliyorum. Devamı gelir İnşallah'.

Proje içerisinde aktif olarak rol alan bir İngilizce öğretmenimiz ise proje hakkında: "Çocukların lise çağına gelmeden, daha erken yaşta yabancı dili çeşitli konu ve alanlarda kullanmaya alışmaları gerektiğinden ilk ve ortaokulda bu tür eğitimlerin olması gerektiğine inanıyoruz. Pilot uygulamamız 5. sınıflarda haftada bir saat olarak başladı. Matematik derslerinde önceden görmüş oldukları konuları İngilizce Speaking derslerinde öğrendikleri İngilizce ile birleştiriyor ve yeniden tekrar ediyoruz. Böylece İngilizce-Türkçe çeviri yapmadan içeriği direk İngilizce verdiğimiz için çocuklar doğal bir şekilde İngilizce matematik terimlerini öğrenmiş oluyorlar ve aynı zamanda matematik konuları pekiştirilmiş olup, öğrencilerin ana dillerini kullanmadan hedef dilinde düşünmeye başlamalarını sağlıyoruz' şeklinde bilgiler verdi.